Rakovnická bluegrassová skupina RYCHTÁŘI vznikla v roce 1983, kdy byla založena pod názvem RYCHTÁŘI nadšenými obdivovateli bluegrassu, newgrassu a akustické hudby. Muzikanti se scházeli ke zkouškám a prvním neoficiálním vystoupením ve známé rakovnické hospodě Na Rychtě. Není náhodou, že s mnohými jmény, jež se objevily na úplném počátku, ať již se jedná o Petra a Michala Elznice, Jindru Matušku, Vláďu Pidrmana, Roberta Beckla a mnoho dalších muzikantů, se setkáváme i v nynějším složení skupiny, pokud k tomu obvykle již při soukromých akcích dojde.
Skupina Rychtáři v současné době již oficiálně nevystupuje.
Za léta hraní skupinou prošla na delší či kratší dobu celá řada výborných muzikantů z Rakovnicka a přilehlého kraje, zcela určitě do historie patří jména jako Robert "Róba" Beckl (kontrabas, elektrická basa), Emil Fatka (kontrabas - Hradní Duo), Jirka "Joe" Kramel (banjo, zpěv - Brmbolec..), Jarda Ryšavý (mandolina, zpěv - Střelci), Luďa Ryšavý (kytara, zpěv - Střelci), Dáša Jedovnická/Pavlíčková (housle - Brmbolec..), Míra Polánek (housle - Střelci), Milan Zimmermann (kytara, foukací harmonika - Hradní Duo..), nelze opomenout Míru Urbánka, zakladatele a tahouna nejznámější folk až folk-rockové rakovnické kapely PROFOUS, jehož velkým přínosem bylo obohacení tradičního zvuku bluegrassu s důrazem na vlastní písně i texty. Míra Urbánek nás bohužel navždy opustil v říjnu 2024 po krátké těžké nemoci.
Mnohé by nebylo možné bez "dvorního" textaře Oldy Bauera (kytarista, skladatel, básník, zpěvák, výrobce historických i klasických hudebních nástrojů, - Old Band Plzeň), jehož dnes již historické texty často dokáží vyvolat mrazení v zádech i u dost otrlých posluchačů či návštěvníků tehdejších vystoupení, dnes náhrávek či produkcemi jiných country a bluegrassových kapel, nemluvě o jeho přínosu jak při konferování, tak při dřívější tvorbě komponovaných pořadů, zvláště oblíbených v období těsně před koncem totalitních časů v 90. letech minulého století.
O zvuk se dříve starala celá řada dobrých zvukařů i kamarádů a muzikantů včetně samotných členů skupiny, s rozšířením zvukové aparatury do dnešní podoby vyvstala nutnost stabilního zvukaře, kterým se stal spoluhráč na kytaru Jarda "Bob" Redl (Hradní Duo), později navracivší se zvukař Petr Hink, taktéž dříve známý muzikant. Díky vlastní aparatuře a později hudební agentuře ELSA & spol. bylo vždy slyšet velice věrný a vyrovnaný zvuk zpěvů i všech nástrojů.
Rychtáři byli dlouholetými účastníky soutěží PORTA (v Rakovníku organizované neúnavným nadšencem Standou "Houlou" Zárybnickým) s vrcholem v roce 1988, kdy si po krajském vítězství v Kutné Hoře zajeli zahrát na finále PORTY do Plzně.
První oficiální vystoupení skupiny RYCHTÁŘI se uskutečnilo v roce 1985 ve známém pražském country & folkovém klubu Na Petynce v tehdy populární sérii pořadů pod názvem "Písně dlouhých cest".
HISTORIE CHRONOLOGICKY:
Počátkem 90. let se ve známé rakovnické restauraci Na Rychtě scházejí muzikanti a kamarádi obvykle ve dnech středa - pátek a sobota, někdy také v neděli :-) Scházejí se tady takoví muzikanti jako Vláďa Pidrman, Robert Beckl, Petr Elznic, Petr Beneš, Venca Trlica, Zdeněk Kollár, kamarádi Jarda Porubský, Petr Vondrášek, Míra Gebouský a mnozí další, kterým se jinak neřekne, nežli parta z Rychty nebo také Rychtáři.
Rakovnická skupina Rychtáři vznikla neoficiálně v roce 1983 ve složení Petr Elznic, Vladimír Pidrman, Jindřich Matuška, Michal Elznic při prvních zkouškách v rakovnické restauraci Na Rychtě. Během několika let proběhlo ve skupině mnoho personálních změn, na kontrabas i elektrickou basu se s Vláďou Pidrmanem střídali Robert Beckl, Martin Porcal, Emil Fatka, později Ladislav Černý, na banjo hrál Jiří Kramel střídající se s Jindrou Matuškou a později Libor Nývlt, na mandolinu hrál Jaroslav Ryšavý a později Michal Elznic, na kytaru hrál Luděk Ryšavý, později Milan Zimmermann, na housle hrála Dagmar Jedovnická / Pavlíčková a později také Miroslav Polánek ze skupiny Střelci. Záskoky tvořilo mnoho muzikantů jako banjista Sláva Cón, na basu Václav Čibera a Vlastík Beneš, na housle Petr Tichý. Zvuk později zajišťovali zvukaři Jaroslav Rédl a Petr Hink.
Rychtáři zkouší ve zkušebnách bývalého hotelu U Podrabských v nádražní ulici, v Domě osvěty, v hospodě Na Zátiší a na dalších místech, kde se formuje repertoár i složení skupiny. Texty zajišťuje především kamarád, muzikant a textař Olda Bauer, některé texty a aranže na především převzaté skladby si Rychtáři produkují také vlastními silami. Složení skupiny se mění, sestavuje a doplňuje podle aktuální situace, přičemž v čase okolo muzikantů vznikají i jiná hudební uskupení jako např. Brmbolec v roce 1985 (Beckl-Čibera, Matuška-Kramel, bratři Elznicové, Pidrman, Beneš, později Jedovnická / Pavlíčková) nebo skupina V louži v roce 1986 (Matuška, Ryšavý, Polánek, Elznic, Pidrman).
Rychtáři se mimo jiné účastní mnoha okresních a oblastních kol country a folkové soutěžní přehlídky Porta (klub DDM Rakovník, TD Rakovník, Dům světy), hrají na koncertech Písně dlouhých cest pořádaných v Praze na Petynce a mezi lety 1985 - 1987 se účastní mnoha tanečních večerů, vystoupení a dalších kulturních akcí nejen po rakovnickém okrese. V tomto období také vzniklo mimořádné vystoupení (v rakovnické hospodě Na Zátiší), komponovaný pořad - smuteční hostina na počest uctění památky Johna Smithe, kam se účastníci akce dostavili ve smutečních oblecích, pořad uváděl a svými texty s vyprávěním provázel Oldřich Bauer, k poslechu hráli Rychtáři. Do tohoto období se mimo jiné řadí např. tzv. "Pyžamový country bál", který proběhl ve zcela zaplněném Domě osvěty.
V roce 1988 se Rychtáři účastní oblastního kola Porta v Kutné Hoře a postupují do finále soutěže Porta, které se konalo v Plzni v amfiteátru Lochotín, kde na "country scéně" zahráli několik svých nejlepších skladeb včetně písně "Těm, kteří se vrátili" neboli "Afghánistán" za bouřlivého potlesku širokého obecenstva. Je zajímavostí připomenout, že pořadatelé (nebudeme raději jmenovat) tehdy upozornili Rychtáře, že pokud zahrají "Afghánistán", tak na Portě jako takové skončili, prostě byla taková doba. Afghánistán hrdinně zazněl. Naštěstí přišla v roce 1989 sametová revoluce, proto neměl případný zákaz tehdejších pořadatelů na skupinu Rychtáři následně žádný sankční dopad.
Mezi lety 1987 - 1990 byli Rychtáři účastníky vystoupení na známém českém bluegrassovém festivalu Banjo Jamboree v Kopidlně a vystupovali také ve známém pražském country klubu Slunečnice. Od roku 1991 hráli Rychtáři ve stabilním složení Miroslav Urbánek - kytara, Vladimír Pidrman - baskytara, Petr Elznic - kytara, Jindřich Matuška - banjo a Michal Elznic - mandolina a v této sestavě byli účastníky mnoha kulturních akcí, country bálů, koncertů a vystoupení jako např. pravidelnými účastníky festivalu Léto na Berounce, pivních slavností v Kralovicích (se skupinou Brutus) a mnoha dalších akcí, zejména však country bálů.
V roce 1992 Rychtáři vyjíždí na opakující se několikadenní zkušenou po Evropě. Hrají na ulicích v německém Mnichově, Stuttgartu, Freiburgu, ve švýcarském Bernu, Zurychu, Baselu a dalších městech. V červnu roku 1993 se Rychtáři po předchozích vystoupeních po ulicích účastní mezinárodního bluegrassového festivalu Over Easy Bluegrass Festival ve švýcarském Schaffhausenu, kde hrají po boku Roberta Křesťana a Druhé trávy. Vznikají další přátelství a setkání s česko - slovenskými přáteli žijícími v zahraničí a také nové výzvy, Rychtáři se účastní opakovaných hudebních setkání s tamními krajany ve švýcarském Baselu, kteří pro taková setkání dokážou vytvořit fantastickou a neopakovatelnou atmosféru. Z této doby se také zachovala profesionální nahrávka z ulice (záznam najdete v sekci "Nahrávky").
Následně Rychtáři nahrávají v červenci 1993 ve studiu Kufr ve Slabcích (s Mírou Jiráskem a Petrem Soukupem) první demo nahrávku na magnetofonové kazetě, která je později remasterovaná na CD. I nadále skupina hraje a vystupuje po klubech a sálech nejen na Rakovnicku a okolí. Na akcích se setkávají s takovými známými jmény jako je Karel Černoch, Schovanky, Žalman, Ivan Mládek, Zdeněk Izer, Václav Faltus, skupin COP, Forehand, Kamelot apod., účastní se akcí jako Wells Fargo v Mělníku a na Spartě v Praze, "Byl to jenom rock and roll" konané ve sportovní hale v Rakovníku, hrají na slavnostech chmele v Žatci, Kralovických pivních slavnostech, na sportovních a vodáckých akcích po řece Berounce a okolí, karnevalech a dokonce i na diskotékách! Příležitostně hrají také na svatbách kamarádů a přátel. Původní tvorbu výrazně obohatil svými texty a hudbou kamarád, zpěvák a muzikant Míra Urbánek, který se v roce 1993 stává stálým členem skupiny Rychtáři.
V roce 1995 jsou Rychtáři hosty pořadů o country hudbě v rádiích Country rádio a brněnský Proglas, kde několik týdnů soutěží v žebříčku českého country na prvních místech, vzniká první oficiální nahrávka skupiny Rychtáři ve studiu KUFR Slabce pod názvem Hospoda u větráku. MC kazeta je později remasterovaná na CD.
Rychtáři také mimo jiné několikrát účinkují na Potlachu v Údolí hříchu v Roztokách u Křivoklátu, kde se scházejí s mnoha přáteli z osady, mimo jiné i s kamarádem, muzikantem a banjistou Václavem Tomanem, členy rakovnické kapely Trapeři (S. Cón, K. Ortman, V. Čibera, M. Urbánek, V. Vondráček, J. Kachlík, S. Huml..), duem EKG-M (P. Kukla - M. Ekl), odkud poté přichází možnost pořídit nahrávky písní Džínsbunda + Píseň lesů (se svolením autora Josefa Olafa Kachlíka) při vznikající kompilaci pod názvem Indiánské léto v údolí hříchu. Kompilační CD nahrávané ve studiích Largo a Hrnčíře v Praze v režii známého zvukového mistra Květoslava Rohledera a v produkci Karla Hodra vychází v roce 1995. Uvedené skladby najdete v sekci "Nahrávky".
V roce 1997 vzniká myšlenka vytvořit nahrávku na CD. Rychtáři se pouštějí do práce a oslovují partnery k zajištění prostředků, díky předchozímu renomé se podaří získat potřebné prostředky a uzavírají se smlouvy a dohody s krušovickým pivovarem a mnoha dalšími firmami. Rychtáři připravují nový projekt a záhy v roce 1998 vznikají první nahrávky v pražském studiu Largo u Karla Hodra pod zvukovou režií Jana Svatoše. CD je poté oficiálně pokřtěno za účasti známých hostů (Jiří Lebeda - dobro /Blanket Pha, Modrotisk Ústí nad Labem, Paleček - Janík, COP Plzeň) v KC Rakovník a vychází pod názvem Rychtáři - 15 let.
Ukázka vystoupení v letech 1998 - 1999:
18. prosince 1998 19.30 hod. Kulturní centrum Rakovník Výročí 15 let + Křest CD Patnáct let
20. prosince 1998 15.00 h. Restaurace Rychta Rakovník Vánoční metelice
29. prosince 1998 19.00 h. Restaurant U Madly Beroun Vystoupení
5. března 1999 20.00 h. Restaurace U EIFELA Rakov. Posezení při hudbě
19. března 1999 20.00 h. Vinárna U Zlaté slepice Rak. Posezení při hudbě
10. dubna 1999 20.00 h Country club Jalta Kladno Vystoupení
13. dubna 1999 20.00 h. Restaurant U Madly Beroun Vystoupení
8. května 1999 19.30 h. Vinárna U Zlaté slepice Posezení při hudbě
15. května 1999 20.00 h. Kulturní dům Tetín Country bál s Hradním Duem
21. května 1999 20.00 h. Country club Jalta Kladno Vystoupení (R.Křesťan,Minaret)
5. června 1999 20.00 hod. Řevničov Festival Řevničovská pila
1. července 1999 19.00 hod. Vinárna U Zlaté slepice Rak. Posezení při hudbě
4. července 1999 odpoledne Roztoky u Křivoklátu 70. potlach v Údolí hříchu
10. července 1999 20.00 h. Rest. U Bidrmanů Lišany u Ra Vystoupení
13. července 1999 21.00 h. Kladívko Ústí n/Labem Vystoupení
30. července 1999 20.00 hod. Restaurace Újezd n./Zbečnem Posezení při hudbě
13. srpna 1999 20.00 hod.Hotel LEGO & BECH Liblín Vystoupení Léto na Berounce
14. srpna 1999 odpoledne Zámecký park Slabce u Rak. Festival Dobře utajené country
14. srpna 1999 18.00 hod. Letní kino Skryje Hra u příl. 770 výr. založení obce
10. září 1999 20.00 hod. Restaurace Na Střelnici Ra Oslava 40. nar. Jindry Matušky
9. října 1999 celý den Petrovice, Krakov Hubertova jízda, ukončení jezdecké sezóny
30. října 1999 celý den Zavidov, Václavy Hubertova jízda, ukončení jezdecké sezóny
Od roku 1999 jsou Rychtáři jako lokální skupina účastníky tehdy rychle se formujícího country a folkového festivalu Dobře utajená country ve Slabcích (zpočátku se jednalo o hudební přehlídku amatérských skupin z Rakovníka a okolí, první ročník v roce 1996 nesl název "Country odpoledne" v duchu myšlenek organizátorů Evy Kalábkové, Míry Jiráska a Jirky Talacka), který od druhého ročníku organizují Vladimír Škrlant a Jirka Talacko. Na tuto scénu se Rychtáři ještě několikrát vracejí jako účinkující a hosté (2000, 2005 a 2010 jako host skupiny Žížeň band).
Rychtáři i nadále vystupují na různých scenách často po Rakovnicku a okolí. Jsou účastníky pořadu Country aréna konaného v Kulturním centru v Rakovníku. V roce vzniká video-záznam z koncertu Rychtářů na hradě Křivoklát v rámci festivalu Křivoklátské léto, na kterém vystupují bluegrassové skupiny COP z Plzně a kladenský Minaret.
V roce 2003 vzniká uskupení nazvané Kedluband (Libor Nývlt - banjo, Pavel Vodrážka - housle, Tomáš Volf - basová kytara, Jarda Brousek - kytara, tedy muzikanti ze skupiny Minaret a mandolinista Michal Elznic od Rychtářů). Kedluband také mimo jiné přebírá do svého repertoáru několik známějších písniček od Rychtářů a skupiny Trapeři. Skupina je účastníky několika koncertů (Rakovník, Kladno, Mělník, Praha) a pravidelných hraní v kladenské Bažině po několik následujících let. Později se hraní v Bažině účastní i kytarista a zpěvák Petr Elznic.
V letech 2004 - 2005 se Rychtáři účastní dvou ročníků country / bluegrass festivalu Řenčovská pila, které od roku 1997 organizuje banjista Libor Nývlt, člen skupiny Minaret (později Kedluband, Rychtáři, Bluegate a Flashback). Na přelomu roku 2005-2006 odchází od Rychtářů banjista Jindra Matuška a nahrazuje jej banjista a zpěvák Libor Nývlt, který se ihned stává pro skupinu velkým přínosem. Jindra Matuška poté zakládá novou skupinu pod názvem "Rakovnickej potok" a začíná se věnovat tzv. old-time hudbě a pojetí banja v tzv. stylu "clawhammer". Jindra přesto zůstává přívržencem skupiny a pokud to je možné, přijde si s Rychtáři zahrát. Ve stejné době opouští Rychtáře Míra Urbánek, ačkoliv v pojetí skupiny zůstává členem i nadále (stejně jako k němu patří Jindra Matuška). Rychtáři se v roce 2005 kromě Řenčovské pily účastní 10. ročníku festivalu Dobře utajená country ve Slabcích ve složení Petr Elznic - kytara, Libor Nývlt - banjo, Michal Elznic - mandolina, Ladislav Černý - basová kytara. Míra Urbánek se nadále věnuje muzice a vystupuje se skupinou Trapeři.
Od roku 2006 rakovnická skupina Rychtáři přestává aktivně vystupovat, je potřeba poznamenat, že Rychtáři byli vždy amatérskou kapelou, která měla v oblibě muziku a jejíž členové měli vlastní zaměstnání. Přesto se i nadále skupina Rychtáři příležitostně sejde, nicméně již jen na soukrových akcích nebo jako host. Typickým příkladem může být např. spolupráce s rakovnickou skupinou Žížeňband (Martin Vostárek - kytara, Míra Tovara - mandolina, Petr Bláha - banjo, Zdeněk Lev - kontrabas, Jan Čermák - housle, Jan Šmejkal - harmonika), díky které je možné si z času na čas připomenout některé pěkné písničky, které Rychtáři hrají nebo hráli.
V roce 2010 vystoupili Rychtáři jako host u příležitosti 15. výročí skupiny Žížeňband (KC Rakovník) vedle brněnských Poutníků, v roce 2015 to bylo již 20. výročí skupiny Žížeňband, kde kromě Rychtářů zahráli v rakovnickém Klubu DDM jako další host i rakovničtí Trapeři.
V roce 2016 Rychtáři vystoupili na festivalu Valdecký háj (vedle účinkujících jako Marko Čermák a Paběrky, Wabi Daněk, Robert Křesťan, Gladly S.W.) a v témže roce také na několika soukromých akcích.
V roce 2019 Rychtáři přijali pozvánku na veřejné vystoupení a zahráli si na pivních slavnostech pod názvem Konšelský tuplák pořádaných rakovnickou radnicí.
Rychtáři si také zahrají každoročně na tradiční privátní akci Vánoční metelice v rakovnické kavárně a hospodě Špejchar a setkávají se tak se svými kamarády a přáteli.
V roce 2024 nejen Rychtáře, ale i mnoho dalších muzikantů a přátel zasáhla velká rána a to, když do muzikantského nebe po krátké těžké nemoci navždy odešel kamarád, zpěvák a muzikant Míra Urbánek. Soukromá rozlučka s Mírou a jeho kamarády se uskutečnila 25. ledna 2025 v prostorách klubu mládeže DDM v Rakovníku za účasti rodiny, několika desítek kamarádů, přátel, muzikantů. Čest jeho památce, stejně jako všem kamarádům, kteří tu již s námi nejsou!
---
V současnosti, pokud se Rychtáři sejdou, hrají ve složení Petr Elznic - kytara, Libor Nývlt - banjo, Vladimír Pidrman - baskytara, Michal Elznic - mandolina. Obvykle si zahrají s hosty jako jsou Jarda Rédl - kytara, Helena Parisová - housle (oba jmenovaní Hradní Duo), Jirka "Plha" Rybář - mandolina (Bluegate), "kladenská enkláva" a (s omluvou) mnozí další nejmenovaní muzikanti a přátelé.